Aktuelnosti

Krompirov moljac (Phthorimaea operculella) u skladištu [22.08.2016]

Krompir

     Krompirov moljac se proširio na veliki deo Srbije i Vojvodine. Na najvećem broju mesta je brojnost leptira još uvek niska na feromonskim klopkama prema Izveštajnoj službi u poljoprivredi Srbije i ličnim podacima, pa je suzbijanje u polju nepotrebno ili neisplativo. Ipak kada se krompir unese u skladište problem nije rešen. Svi oni koji ne mogu da uskladišten krompir čuvaju na temperaturama ispod 7 stepeni po celzijusu je potrebno da brojnost leptira prate i u skladištu. 

    U skladištu moljac prvenstveno napada krtole na površini, pa ukoliko su krompiri skladišteni u gajbice napadnut će biti krompir u prva tri četiri gornja i bočna reda gajbica. Ukoliko je krompir skladišten u rinfuzi napadnut će biti krompir do 50 cm dubine, a ako je skladišten u box palete, onda će krompir biti napadnut sa svih strana do 50 cm. Znajući ovo, u skladištima se može organizovati slaganje krompira tako da se u gornje slojeve stave mehanički oštećene a zdrave ili sitne krtole koje će biti žrtvovane tako da kada se ucrvaju ih treba izneti iz skladišta i zakopati, prekriti slojem zemlje debljim od 30 cm.

     Najbolje je u skladište staviti feromonske klopke. Na svakih 200 metara kubnih dovoljno je staviti jedan feromon u skladište, a brojnost leptira treba pratiti dva puta nedeljno. Čim se ulove prvi leptiri preporučuje se stavljanje još najmanje jednog feromona na 200 metara kubnih kako bi se obavilo masovno izlovljavanje leptira. Feromonske klopke su visoko efikasne i pomoću njih se mogu izloviti svi mužjaci, tako da ženke neće moći da polažu jajaj i naprave sledeći ciklus gusenica u skladištu. Veoma je važno da se prozori i vrata na skladištu zaštite komarnicima kako ne bi doletali novi moljci ili već oplođene ženke krompirovog moljaca u skladište.

     Feromonske klopke za krompirovog moljca se mogu nabaviti u preduzeću Agroprotekt naručivanjem na vajgandd@sbb.rs