Aktuelnosti

Zaštita kruške nakon cvetanja [24.04.2019]

Kruška

Kruškina buva je fazi pretežno starijih larvi ili sveže položenih jaja. Takođe se stvaraju i uslovi i za infekcije od prouzrokovača čađave krastavosti. Ovo je najkritičniji period (15-20 dana nakon cvetanja) za razvoj bakteriozne plamenjače u zasadima kruške. Prvi simptomi bakteriouz+zne plamenjače (savijanje mladara u vidu pastirskog štapa) se očekuju posle 1.maja.

Preporuka je da se što pre uradi tretman protiv bolesti sa preparatima na bazi mankoceba (Dithane, Mankosav i slično 0,3%), gde je problem i čađava krastavost obavezno dodati Scor/Different i slično 0,03% i slično)

U cilju umanjenja rizika od baketriozne plamenjače (Erwinia amylovora) preporučuje se u tretmane dodati i preparat koji aktivira odbrambene mehanizme biljaka, a to su preparati na bazi fosfika (Aliette Flash 0,4% ili Trafos-K ili Nutri Fos-K 0,2% i slično) i koji sadrže produkte mikroorganizama koji imaju baktericidno delovanje (Nutri Bioclean 0,2%, Bacillomix aurum 1% i slično). Tretman sa ovim preparatima najbolje ponoviti za 7-10 dana.    

Protiv lisnih vašiju, lisne galice (Dasyneura pyri), dodati i preparate na bazi acetamiprida (Kestrel i slično) 0,05% uz dodatak okvašivača Silwett 0,02%. Takođe ucilju umanjenja napada rđastih grinja primeniti preprate na bazi abamektina (Invert, Vertimec 0,15%). Treba računati da u dosta regiona preparati nabazi abamektina pokazuju slabiju efikasnost protiv kruškine buve.

Sa kruškinom buvom se trenutno ne treba posebno baviti. Samo kod jačeg napada (puno položenih jaja, veće prisustvo starijih larvi) buve treba primeniti Dimilin 0,03% ili Lascar 0,1% ili Insegar 0,06%.